Rekuperacijos sistema gali pagerinti Jūsų gyvenimo lygį arba kainuoti nervų bei pinigų, jei neveiks tinkamai. Bet, kad pasirinktumėte teisingai, Jums nebūtina tapti rekuperacinės sistemos specialistu, nes tam turėtumėte sugaišti labai daug laiko ir klaidžioti tarp skirtingų nuomonių. Pagrindinis dalykas, kurį turite išmokti, tai sužinoti, kokie yra rekuperacinę sistemą turinčių žmonių atsiliepimai, būtinai išsiaiškinkite, kokį tiksliai rekuperatorių jie naudoja, kokia buvo rekuperacinės sistemos įrengimo kaina, kokia įmonė montavo. Sklandų ir patikimą rekuperacinės vėdinimo sistemos darbą lemia pats rekuperatorius, todėl jo pasirinkimas turėtų būti paremtas tik gerais vartotojų atsiliepimais, o ne pardavėjų reklaminiais triukais. Tačiau rekuperacinė sistema susideda ne tik iš rekuperatoriaus, ne ką mažiau svarbu yra patys ortakiai, kurie turi būti kokybiški, su lygiu vidiniu paviršiumi, o pati sistema turi turėti mažą pasipriešinimą, kad vartotų mažai elektros energijos bei veiktų tyliai.
Kas yra rekuperatoriai ir kuo jie skiriasi?
Rekuperatorius yra mechaninės ventiliacijos įrenginys, kuris taupo šilumą ir patalpoje esantį orą keičia šviežiu lauko oru. Šios įrangos darbo principas iš esmės nėra sudėtingas. Naudojant rekuperatorių, lauke esantis oras patenka į patalpą per ortakius, tačiau, visų pirma, oras pereina per šilumokaitį – čia jis sušildomas ir nukreipiamas į statinio vidų. Nors šis veikimo principas, atrodytų, veikia taip pat kaip ir namo šildymo sistema, iš tiesų rekuperatoriaus šilumokaitis šaltą orą sušildo panaudodamas šilto oro energiją, kuri yra šalinama iš namo, todėl oro šildymui papildoma elektros energija paprastai nenaudojama. Vasaros metu sistema veikia atvirkščiai, t. y. iš patalpų šalinamas oras padeda atvėsinti iš lauko patenkantį karštą orą ir taip sukuria reikalingą mikroklimatą statinio viduje. Tyrimai rodo, kad naudojant vėdinimo sistemas su rekuperatoriumi, lauko oro šildymo ir šaldymo išlaidos sumažėja nuo 50 iki 95 proc. Be to, specialūs filtrai, esantys vėdinimo įrenginyje, efektyviai valo orą, saugo nuo įvairių dulkių, nešvarumų, bakterijų ir virusų, kurie gali patekti iš lauko. Tai ypač svarbu tuomet, jei gyvenate didmiestyje arba netoli judrių gatvių.
Rekuperatoriai skirstomi į dvi dideles grupes: plokštelinius ir rotacinius rekuperatorius. Jų pasirinkimas priklauso nuo klientų poreikių, norų ir sąlygų.
Kam reikalinga rekuperacinė vėdinimo sistema ir kokia jos nauda?
Šiuolaikiniai namai pagal naujus statybos reglamentus statomi itin sandarūs, tad per langus ar kitus mikroplyšius necirkuliuoja oras. Be vėdinimo ilgainiui tokiame pastate imtų kauptis pelėsis, alergenai, kvapai, dulkės ir kiti nepageidaujami svečiai. Rekuperacija efektyviai išsprendžia šią problemą, be to leidžia taupyti šiluminę energiją. Šiuolaikinių rekuperatorių šilumokaičiai efektyvūs, todėl elektros sąnaudos nedidelės. Jeigu vis dar kyla klausimų, kodėl nepakanka tiesiog atidaryti langų? Vasarą dvelkiantis vidun šiltas vėjelis malonu, tačiau reikia įvertinti ir pavyzdžiui šaltą žiemą arba gyvenimą šalia judrios gatvės, žvyrkelio ar gamyklų. Namų vėdinimas atidarytais langais neužtikrina pakankamo oro cirkuliavimo, nėra pastovus, be to išleidžiama šiluma, įsileidžiamos lauko dulkės, triukšmas.
Švarus bei gaivus oras namuose yra prioritetas, tad rekuperacinė vėdinimo sistema, projektuojant namus, turėtų būti toks pats savaime suprantamas dalykas, kaip ir apšvietimo ar šildymo sistema. Ir ne tik dėl statybos reikalavimų, o pirmiausia dėl suteikiamo komforto kasdienybėje.
Rekuperatorių rūšys
Rekuperatorius yra prietaisas vienu metu vėdinantis patalpas ir saugantis viduje esančią temperatūrą. Plokšteliniuose rekuperatoriuose iš patalpos ištraukiamas oras rekuperatoriuje praeina pro filtrą, patekęs į šilumokaitį palieka šilumą ir yra pašalinamas. Tuo pačiu metu oras iš lauko praeina pro rekuperatoriaus filtrą, patenka į šilumokaitį, kuriame pasiėmęs iš patalpos ištraukiamo oro šilumą, patenka į patalpas. Rotacinių rekuperatorių veikimas panašus, tačiau skiriasi šilumokaičio tipas, nes čia veikimas vyksta nepertraukiamu šilumos perdavimu, kai besisukdamas būgnas šalinamo iš patalpų oro šilumą panaudoja tiekiamo į vidų oro pašildymui, tuo pačiu atgaudamas ir drėgmę.
ROTACINIAI rekuperatoriai
Rotacinis rekuperatorius, kuris, priešingai nei plokštelinis rekuperatorius, gali veikti prie gerokai žemesnės temperatūros, nes jo atveju užšalimo pavojaus praktiškai nėra. Dėl šios priežasties įsirengus vėdinimo sistemą su rotaciniu rekuperatoriumi šaltuoju metų laiku jos stabdyti nereikia, nes rotacinis rekuperatorius pats mažina savo greitį, kad neužšaltų jo šilumokaitis. Žinoma, dėl šios funkcijos šiek tiek kenčia pats prietaiso efektyvumas.
Vėdinimo sistemų su rotaciniais rekuperatoriais veikimas taip pat nėra labai sudėtingas. Iš patalpų keliaujantis, panaudotas oras teka per rotoriaus vamzdelius ir juos šildo. Rotoriui nuolat sukantis, po kurio laiko šie vamzdeliai atsiduria oro padavimo kanale, todėl per juos teka jau naujas, iš lauko keliaujantis oras.
Lyginant, kaip efektyviai veikia skirtingos rekuperatorių rūšys, galima teigti, jog vėdinimo sistemos su rotaciniais rekuperatoriais pasižymi vidutiniška šilumos grąža – naujo oro sušildymui panaudoja iki 80 % šalinamo oro šilumos energijos, tačiau jos taip pat dalinai grąžina ir oro drėgmę (iki 50%), o ši savybė tampa dideliu privalumu namuose sprendžiant sauso oro problemą.
PLOKŠTELINIAI rekuperatoriai
Plokštelinis rekuperatorius tinkamas vis dar yra praktiškai bet kokio tipo patalpoms, vėdinimo sistemų rinkoje šis sprendimas jau laikomas gana pasenusiu, o inovatyvioms rekuperacinėms sistemoms nusileidžia ne vienoje prietaiso efektyvumui svarbioje srityje.
Šio tipo vėdinimo sistemos išskirtinumas – dviejų oro srovių atskyrimas. Vėdinimo sistemos su plokšteliniais rekuperatoriais veikimo principas – ypač paprastas – tarp plokštelių, kas antrame tarpe teka šiltas (panaudotas) ir šaltas (iš lauko atkeliaujantis) oras. Šilumai keliaujant per plokšteles, šie oro srautai lieka visiškai izoliuoti vienas nuo kito, tačiau į patalpą patenkantis oras yra šildomas naudojant per gretimus tarpus išmetamo oro šilumą.
Lyginant su kitais vėdinimo sistemų tipais, plokštelinis rekuperatorius yra gerokai žemesnio efektyvumo – jis vėdinimo metu gali dar kartą panaudoti tik iki 60% energijos, o tai – beveik trečdaliu mažiau lyginant su naujomis rekuperacinių sistemų rūšimis. Plokštelinės rekuperatorių sistemos taip pat nėra laikomos ypač tinkamomis mūsų regionui, nes neišsaugo pakankamo oro drėgnumo, kuris ypač svarbus šaltuoju metų laiku, kai patalpos yra šildomos.
PLOKŠTELINIAI SU ENTALPINIU ŠILUMOKAIČIU rekuperatoriai
- Integruotas entalpinis šilumokaitis grąžina drėgmę į patalpas ir palaiko gerą patalpos mikroklimatą;
- Nėra būtinas kondensato nuvedimas
- Prietaiso aptarnavimas paprastesnis.
A+ ir A++ klasės skirtumai rekuperatoriui
A+. Jei pastate (jo dalyje) įrengta mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistema, rekuperatoriaus naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis už 0,80, o rekuperatoriaus ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturi viršyti 0,55 Wh/m³.
A++. Jei pastate (jo dalyje) įrengta mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistema, rekuperatoriaus naudingumo koeficientas turi būti ne mažesnis už 0,90, o rekuperatoriaus ventiliatorių naudojamas elektros energijos kiekis neturi viršyti 0,45 Wh/m³.
Taigi, renkantis, kurios rekuperatorių rūšys galėtų būti tinkamiausios jūsų būsto atveju, rekomenduojame nesusigundyti maža rekuperacinės vėdinimo sistemos kaina. Gera vėdinimo sistema negali kainuoti mažai, tačiau vertėtų nepamiršti, kad investavę į kokybę, džiaugsitės ir iš tiesų mažomis šildymo išlaidomis šaltuoju metų laiku. Taigi, nors įsigijus sąlyginai pigią vėdinimo sistemą ji greičiausiai atliks tą pačią vėdinimo funkciją, nuo brangesnės sistemos skirsis savo efektyvumu – naujo, į patalpas atkeliaujančio oro sušildymas kainuos daugiau.
Remiantis bendra statistika, kokybiškos vėdinimo sistemos leidžia susigrąžinti net iki 93 % išeinančio oro šilumos, todėl, renkantis rekuperatorių savo patalpoms, iš tiesų rekomenduojame atkreipti dėmesį į didelius kainų skirtumus, taip pat įvertinti drėgmės grąžinimo funkciją. Pastarieji rodikliai dažniausiai leidžia susidaryti įspūdį ne tik apie pačios sistemos kokybę, bet ir būsimas energijos sąnaudas.
Nors tai, ar jums rekuperacinėje sistemoje reikalinga drėgmės grąžinimo funkcija galite nuspręsti individualiai, šio privalumo rekomenduojame neatsisakyti. Pati vėdinimo sistema dėl tokios funkcijos greičiausiai kainuos šiek tiek brangiau, tačiau jos galimybė grąžinti drėgmę leis užtikrinti komfortabilios drėgmės namų orą.
Renkantis vėdinimo sistemą dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į tokios sistemos valdymo galimybes, nes jos leis visiškai optimizuoti elektros sąnaudas, kartu užtikrinant ir jums priimtiniausią mikroklimatą. Dėmesį rekomenduojame atkreipti ir į sistemoje montuojamus mechaninio vėdinimo oro filtrus. Tik kokybiški oro filtrai iš lauko į patalpas patenkantį orą išvalo nuo smulkiausių dalelių, kurios daro neigiamą įtaką oro kokybei.