Saulės elektrinės (saulės jėgainės) – naujų laikų energija

Saulės elektrinės (saulės jėgainės) - naujų laikų energija

Šių dienų kasdienybėje tenka pripražinti ir priimti faktą, jog saulės elektrinės yra vienas iš šiuolaikinių ir perspektyvių sprendimų, siekiant gaminti elektros energiją. Saulės elektrinės, kitaip dar saulės jėgainės, yra atsinaujinančios energijos šaltinis ir yra saugus ir ekologiškas sprendimas, skirtas elektros energijos gamybai. Saulės elektrinės naudoja saulės energiją kaip pagrindinį energijos šaltinį, todėl jos nereikalauja iškastinio kuro ir nedaro žalos aplinkai. Be to, atsinaujinančios energijos  elektrinės yra labai patogios ir lengvai montuojamos, todėl jos gali būti naudojamos tiek dideliuose, tiek ir mažesniuose objektuose.

Kodėl saulės energija – inovatyvaus elektros taupymo planas?

Saulės energija yra švarus ir atsinaujinantis elektros energijos šaltinis, kuris tampa vis populiaresnis pasirinkimas, siekiant taupyti energijos sąnaudas ir mažinant anglies dioksido išmetimą. Pastaraisiais metais saulės modulių naudojimas saulės energijai paversti elektra dar labiau patobulėjo ir žengė pirmyn, todėl saulės energija tapo efektyvesnė ir prieinamesnė namams ir įmonėms.

Be to, patobulėjus energijos kaupimo sistemoms, atsirado galimybė kaupti saulės energijos perteklių ir naudoti jį tuo metu, kai saulė nešviečia. Apskritai saulės energija yra labai novatoriškas ir ekonomiškas elektros energijos gamybos būdas, o jos populiarumas nuolat auga, nes vis daugiau žmonių ieško tvarių ir aplinkai nekenksmingų sprendimų.

Jinko saulės elektrinės | VisasLabas

Kaip saulės elektrinė pakeis elektros kainą?

Saulės elektrinių atsiradimas ir įsitvirtinimas rinkoje gali net keliais būdais pakeisti elektros kainą:

 • Didesnė konkurencija: didėjant saulės elektrinių skaičiui, automatiškai didėja konkurencija energijos rinkoje, todėl vartotojams gali mažėti elektros kaina.
 • Mažesnė priklausomybė nuo iškastinio kuro: naudojama saulės elektrinė mažina iškastinio kuro, kurio kainos gali svyruoti ir kurio tiekimas gali sutrikti poreikį, tai gali padėti stabilizuoti elektros kainas ilguoju laikotarpiu.
 • Mažesnės priežiūros išlaidos. Saulės elektrinės nereikalauja daug ir didelės priežiūros, todėl sumažėja jų eksplotavimo išlaidos.

Tačiau svarbu pažymėti, kad saulės energijos poveikis elektros energijos kainoms priklausys nuo įvairių veiksnių, įskaitant vyriausybės politiką, paskatas ir subsidijas bei technologinę pažangą. Apskritai tikimasi, kad dėl saulės energijos tendencijos ilgainiui elektros kainos mažės.

Ką reikia žinoti, renkantis saulės elektrinę?

Rinkdamiesi saulės elektrinę atsižvelkite į šiuos aspektus:

 • Vieta: labai svarbu tinkamai įvertinti vietą, kurioje planuojama įrengti saulės elektrinę. Efektyviausia saulės elektrinės kryptis yra pietūs, o optimaliausias kampas Lietuvoje yra 20-40 laipsnių.
 • Dydis: įvertinti saulės elektrinės dydį, atsižvelgiant į elektros energijos poreikius bei turimą laisvą erdvę.
 • Stogo danga: svarbu nepamiršti renkantis saulės modulius, pasidomėti kokia yra stonga danga ir kokie tvirtinimo elementai bus reikalingi.
 • Saulės modulių tipas: galima rinktis polikristalinius arba monokristalinius saulės modulius, oagal jų efektyvumą, kainą bei ilgaamžiškumą.
 • Saulės modulių galia: nuo to, kokios galios saulės modulius pasirinksite, priklauso tai, kiek pagaminsite saulės energijos.
 • Valstybės parama: planuojant saulės elektrinę svarbu pasidomėti valstybės subsidijomis bei paramomis. Kasmet Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skelbia kvietimą gauti paramą gyventojams, norintiems įsirengti nuosavas saulės elektrines savo namų ūkiuose.
 • Patikimas rangovas: įrenginėjant saulės elektrinę svarbu pasirinkti patikimą rangovą, turintį patirties įrengiant saulės elektrines, kad projektas būtų įgyvendintas tinkamai.
Sumontuota saulės elektrinė ant stogo |VisasLabas

Kas sudaro saulės elektrinės kainą?

Saulės elektrinės kaina priklauso nuo keleto veiksnių, įskaitant elektrinės dydį, naudojamų plokščių tipą, sistemos konstrukciją ir vietą. Pagrindiniai elementai iš ko susideda elektrinės kaina:

 • Saulės moduliai
 • Inverteris
 • Modulių tvirtinimai stogui ar kitam paviršiui
 • Specialus UV spinduliams atsparus kabelis, jungtys saulės moduliams
 • Akumuliatoriai
 • Projektavimo darbai
 • Elektrinės pridavimas tinklams
 • Montavimo darbai, sistemos paleidimas

Svarbu nepamiršti, kad saulės elektrinės kaina yra nemaža investicija, tačiau ją gali kompensuoti ilgalaikės sutaupytos energijos sąnaudos ir galimybė perteklinę energiją parduoti atgal į tinklą. Be to, pradinę saulės elektrinės kainą gali padėti sumažinti Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) parama.

Apytiksliai saulės jėgainės 1kW įrengimas su visais įrenginiais jūsų namams kainuos apie 900-1100 eurų.

Europos parama saulės elektrinei

Europos šalys iš esmės aktyviai remia saulės energijos plėtrą.

 • Politinė parama: daugelis Europos šalių įgyvendino politiką ir paskatas, skatinančias saulės energijos pramonės plėtrą, pavyzdžiui, supirkimo tarifus, mokesčių lengvatas ir dotacijas.
 • Investicijos į mokslinius tyrimus ir plėtrą: Europos šalys investavo į mokslinius tyrimus ir plėtrą, kad padidintų saulės energijos technologijų efektyvumą ir sumažintų jų kainą.
 • Auganti rinka: Europos saulės energijos rinka pastaraisiais metais smarkiai išaugo – daugėja gyvenamųjų namų ir komercinių objektų
Saulės elektrinės efektyvumas | VisasLabas

Lietuvoje įsirenginėjant saulės elektrinę paramą galima gauti iš Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA), tai įstaiga, administruojanti Europos Sąjungos fondų ir Lietuvos Respublikos lėšomis finansuojamus aplinkos sektoriaus projektus. APVA maksimaliai kompensuoja saulės elektrinės 10 kW galios dalį. Paramos dydis įsirengus pilną komplektą (saulės modulius ir inverterį) yra 322,91 eurų1 kW saulės elektrinės įrengtosios galios, o paramos dydis įsirengus tik saulės modulius yra 242,92 eurų už 1 kW saulės elektrinės įrengtosios galios. Tai reiškia, jog įsirengus galingesnę, tarkime 12 kW galios saulės elektrinę, finansuojama suma vistiek bus 3230 €.

Nuoroda: https://www.apva.lt/jau-galima-teikti-paraiskas-isirengti-saules-elektrine-namu-ukiuose-parama-siekia-beveik-30-mln-euru/

Skaičiuojama, kad gavus Europos Sąjungos paramą saulės elektrinė atsiperka per 5–7 metus. Paraiškos yra vertinamos pagal du kriterijus: saulės elektrinės įrengimo būdą ir jos galią. Aukštesnis balas skiriamas ant pastato įrengtoms arba į jį integruotoms elektrinėms ir kurių galia neviršija 5 kW. Žemesnis balas – ant žemės įrengtoms elektrinėms ir kurių galingumas yra daugiau kaip 5 kW bet ne daugiau kaip 10 kW.

Kaip veikia saulės elektrinė ant stogo?

Saulės elektrinė ant stogo veikia, panaudojant saulės energiją ir paverčiant ją elektra naudojant fotovoltinius modulius. Procesą galima suskirstyti į šiuos etapus:

 • Saulės moduliai: saulės moduliai montuojami ant stogo ir yra sudaryti iš fotovoltinių elementų, kurie saulės šviesą paverčia nuolatinės srovės elektros energija.
 • Įtampos keitiklis – inverteris: jo pagalba nuolatinės srovės elektros energija iš saulės modulių perduodama per keitiklį, kuris ją paverčia kintamosios srovės elektros energija, kurią galima naudoti namų ūkyje ar įmonėje.
 • Energijos kaupimas: kai kuriose stogo saulės energijos sistemose yra akumuliatorius, skirtas energijai kaupti, todėl energijos perteklių galima kaupti ir naudoti tuo metu, kai saulė nešviečia.
 • Prijungimas prie tinklo: stogo saulės energijos sistema yra prijungta prie elektros tinklo, todėl perteklinė energija gali būti parduodama atgal į tinklą arba naudojama tais laikotarpiais, kai saulės moduliai negamina pakankamai energijos.

Saulės elektrinės galingumas

Saulės elektrinės galingumas – tai didžiausias elektros energijos kiekis, kurį saulės elektrinė gali pagaminti ir tiekti į elektros tinklą. Paprastai jis matuojamas megavatais (MW) arba gigavatais (GW). Saulės elektrinės galingumas priklauso nuo kelių veiksnių, pavyzdžiui, saulės modulių dydžio, jų skaičiaus, saulės modulių ir inverterių efektyvumo, saulės modulių pasvyrimo.

2 kW saulės elektrinė

2 kW saulės elektrinė – tai 2 kilovatų (kW) galios saulės energijos sistema, gaminanti elektros energiją iš saulės. Ją paprastai sudaro saulės moduliai, inverteris, tvirtinimo sistemos, kabeliai ir kiti komponentai. Tikslus saulės modelių skaičius, reikalingas 2 kW saulės elektrinei sudaryti, priklauso nuo konkrečių saulės panelių galingumo, tačiau naudojant saulės modulius 405 W galingumo jų reikėtų 5, o 550 W galingumo 4. 2 kW saulės elektrinės pagaminamos elektros energijos kiekis priklausys nuo įvairių aplinkos veiksnių, pavyzdžiui, vietos, oro sąlygų ir saulės modulių orientacijos.

5 kW saulės elektrinė

Tuo tarpu 5 kW saulės elektrinė, nors ir susidarys iš tų pačių elementų: saulės modulių, inverterių, tvirtinimo sistemų, kabelių ir pan, jai reikės daugiau saulės panelių. Renkantis mažesnes saulės paneles 405 W jų reikės – 13, o renkantis didesnes 550 W – 10 saulės panelių.

Sumontuota saulės elektrinės ant stogo | VisasLabas

7kW saulės elektrinė ir jos kaina

7 kW saulės elektrinė ir jos kaina

Įsivaizduokime situaciją, jog jums reikalinga 7kW saulės elektrinė, ant skardinio, šlaitinio stogo, naudojant mažesnius Jinko Tiger Pro 405 W saulės modulius.

Įrangos suma 6426,64 Eur, gavus APVA paramą 7 kW (2260,37 Eur) įranga kainuotų 4166,27 Eur.

Tačiau svarbu nepamiršti, kad kiekviena situacija yra individuali ir saulės elektrinės kaina nuo labai daug veiksnių: saulės elektrinės galios, saulės modulių bei inverterio pasirinkimo, saulės elektrinės montavimo vietos, stogo dangos bei konstrukcijos, šešėliavimo ir panašiai, todėl tik žinant visą tikslią informaciją galima pateikti tikslų įrangos bei montavimo darbų kainą.

10 kW saulės elektrinė

10kW Saulės elektrinė tai puikus sprendimas jūsų namams. 10kW Saulės elektrinė per metus pagamins apie 10000 kWh elektros energijos. Renkantis mažesnes saulės paneles 405 W jų reikės – 25, o renkantis didesnes 550 W – 18 saulės panelių.

Taigi, saulės elektrinės gali pagaminti visą namams reikalingą elektros energijos kiekį. Įsirengiantieji saulės elektrines gali gauti APVA paramą, kuri gali sumažinti saulės elektrinės kainą apie trečdalį. Dažniausiai klientai renkasi maksimaliai kompensuojamą saulės jėgainės galią – 10kW. Tokios saulės elektrinės vidutiniškai gamina apie 10000 kWh elektros energijos per metus. Jau greitai saulės elektrinės taps neatskiriama namų ūkio dalis, tad tam, kad saulės elektrinės tarnautų ilgai ir nepriekaištingai, labai svarbu pasirinkti patikimą saulės elektrinės rangovą ir įrangą.

Šis įrašas paskelbtas kategorijoje Namai.