Inverteris saulės elektrinei: kaip išsirinkti?

Inverteris saulės elektrinei | VisasLabas

Įsisukus saulės elektrinių bangai vis daugiau žmonių nusprendžia įsirengti saulės elektrines. Renkantis šią inovaciją, labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad dominuoja du pagrindiniai komponentai, kurie sudaro pagrindinę saulės elektrinės kainą – saulės moduliai bei inverteris saulės elektrinei, kitaip žinomas kaip įtampos keitiklis.

Inverteris saulės elektrinei – tai elektros prietaisas, kuris saulės modulių generuojamą nuolatinę srovę (DC) paverčia kintamąja srove (AC), kuria galima maitinti buitinius prietaisus ir tiekti į elektros tinklą. Saulės moduliai generuoja nuolatinę elektros energiją, kuri netinka daugumai buitinių prietaisų, kuriems reikia kintamosios elektros energijos.

Inverterio saulės elektrinei schema | VisasLabas

Kam saulės elektrinei reikalingas įtampos keitiklis (saulės inverteris)?

Saulės inverteris yra vienas svarbiausių saulės energijos sistemos įrenginių. Tai prietaisas, kuris nuolatinės srovės elektrą, kurią gamina saulės kolektorius, paverčia kintamosios srovės elektra, kuri naudojama elektros tinkle. Nuolatinės srovės elektros energija palaikoma pastovia vienos krypties įtampa. Esant kintamajai srovei, elektros srovė teka abiem grandinės kryptimis, kai įtampa keičiasi iš teigiamos į neigiamą.

Iš esmės įtampos keitiklis – inverteris nuolatinės srovės keitimą į kintamąją srovę atlieka labai greitai keisdamas nuolatinės srovės įėjimo kryptį pirmyn ir atgal. Dėl to nuolatinės srovės įėjimas tampa kintamosios srovės išėjimu. Be to, galima naudoti filtrus ir kitą elektroniką, kad būtų gaunama švari, pasikartojanti sinusoidinė įtampa, kurią galima tiekti į elektros tinklą. Sinusinė banga – tai įtampos forma arba modelis, kurį įtampa sukuria per tam tikrą laiką, ir tai yra galios modelis, kurį elektros tinklas gali naudoti nepažeisdamas elektros įrangos, sukurtos veikti esant tam tikriems dažniams ir įtampoms.

Inverteris saulės elektrinei ne tik konvertuoja nuolatinę srovę į kintamąją, bet ir atlieka įvairias funkcijas, pavyzdžiui, stebi saulės kolektorių veikimą ir valdo elektros energijos srautą į tinklą. Kai kuriuose pažangiuose inverteriuose taip pat įdiegtos tokios funkcijos kaip energijos kaupimas ir išmaniojo tinklo funkcijos, kurios leidžia jiems sudėtingiau sąveikauti su elektros tinklu.

Kokie yra pagrindiniai ir svarbiausi saulės inverterio parametrai?

Kadangi įtampos keitiklis atlieka svarbų vaidmenį saulės energijos sistemoje, vartotojai, rinkdamiesi saulės energijos inverterį, turėtų atsižvelgti į jo veikimą. Yra daug parametrų ir techninių sąlygų inverterio veikimui apibūdinti. Čia pateikiame tik trumpą techninių parametrų, dažniausiai naudojamų vertinant inverterį, aprašymą:

  • Bendras efektyvumas. Saulės inverterio efektyvumas parodo, kokiu efektyvumu nuolatinė srovė (DC) iš saulės modulių yra konvertuojama į kintamą srovę (AC). Daugumos įtampos keitiklių efektyvumas yra virš 95%. Inverterio efektyvumas turi didelę įtaką saulės energijos gamybos sistemai, kad padidėtų efektyvi elektros energijos gamyba ir sumažėtų elektros energijos gamybos sąnaudos.
  • Maksimalios galios sekimo taškas (MTTP). Dauguma šiuolaikinių inverterių turi bent 2 MTTP įėjimus. Tai reiškia, kad keitiklis gali efektyviai sekti ir palaikyti iki dviejų modulių grandinių dirbančių skirtingu efektyvumu, pavyzdžiui įdiegtų skirtingu kampu, ant skirtinga orienatacija esančių stogo šlaitų ir pan. Kai kurie keitikliai turi ir 3 MTTP sekimo taškus, o optimizatoriai, sumontuoti ant kiekvieno modulio, leidžia sekti kiekvieno modulio maksimalų galios tašką atskirai ir neįtakoti visos modulių grandinės darbo.
  • Atsparumo aplinkos sąlygoms kategorija (IP). Dauguma šiuolaikinių saulės inverterių turi bent IP65 atsparumo sąlygoms kategoriją. Tai reiškia, kad įtampos keitiklis gali būti montuojamas patalpose, kuriose nėra atskiro šildymo, dirbti lauko sąlygomis, yra atsparus drėgmei ir itin žemai ar aukštai temperatūrai.
  • Garantija (metais). Rinkoje siūlomas platus saulės inverterių garantijų pasirinkimas, dažniausiai saulės inverteriams yra taikoma nuo 5 iki 10 metų garantijos.
  • Nominalioji išėjimo galia. Nominalioji išėjimo galia rodo saulės energijos keitiklio gebėjimą tiekti energiją apkrovai. Rinkdamiesi saulės inverterį, pirmiausia turėtumėte atsižvelgti į tai, kad jo nominalioji galia būtų pakankama prietaiso elektros energijos poreikiams tenkinti esant maksimaliai apkrovai.

Kuo daugiau žinosite apie minėtus saulės energijos keitiklių parametrus, galėsite lengviau ir tiksliau išsirinkti tinkamiausią saulės energijos keitiklį savo namams ar verslui.

Inverteris saulės elektrinei | VisasLabas

Kas yra galios optimizatorius ir kodėl jis reikalingas, rengiant saulės elektrinę?

Saulės kolektorių galios optimizatorius – tai nuolatinės srovės keitiklis, prijungtas prie kiekvieno fotovoltinės sistemos saulės kolektoriaus ir paverčiantis juos išmaniaisiais moduliais. Nuolat stebėdami kiekvieno atskiro saulės modulio maksimalų gamybos pajėgumą, optimizatoriai gali padidinti saulės jėgainės energijos gamybą – potencialiai padidinti pajamas ir sutrumpinti sistemos atsipirkimo laiką. Paprastai tariant, pagrindinis galios optimizatoriaus privalumas yra tas, kad jis maksimaliai padidina kiekvieno modulio našumą atskirai.

Montuojant saulės modulius, jie jungiami į grupes arba masyvus. Ant stogo ir stoge montuojamų panelių atveju vienoje grupėje paprastai būna 12-20 saulės panelių. Jei vienos iš šių panelių našumas sumažėja (dėl medžių ir debesų šešėlių, dulkių, paukščių išmatų ar kitų veiksnių), sumažėja visos grupės našumas. Sugedusios arba šešėlyje esančios panelės gali gaminti 15-25 proc. mažiau saulės energijos nei kitos panelės, o kai kuriais atvejais – iki 50 proc. mažiau. Naudojant optimizatorius, kiekvieną saulės modulį galima priskirti atskirai grupei, o tikslas – užtikrinti, kad kiekvieno saulės modulio produktyvumas būtų kuo didesnis.

Dėl optimizatorių visa sistema tampa brangesnė, tačiau pasitaiko atvejų, kai be jų neįmanoma pastatyti efektyvios saulės elektrinės. Jei ant jūsų stogo nėra pavėsio, o saulės panelės yra tik vienoje stogo pusėje, galios optimizatoriai gali neduoti daug naudos. Apsvarstykite galimybę naudoti optimizatorius, jei:

  • Saulės kolektoriai įrengti keliose stogo pusėse ir skirtingais kampais;
  • Tam tikru metu panelės yra iš dalies arba visiškai užtamsintos;
  • Ant stogo gali patekti lapų, šakelių ar dulkių;
  • Planuojate įsirengti skirtingo galingumo saulės kolektorius.
Inverteris saulės elektrinei | VisasLabas

Kaip išsirinkti tinkamą inverterį saulės elektrinei?

Tinkamo saulės inverterio pasirinkimas saulės elektrinei yra svarbus sprendimas, galintis turėti įtakos saulės energijos sistemos efektyvumui ir našumui. Štai keletas veiksnių, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis inverterį:

  • Sistemos dydis: nuo saulės energijos sistemos dydžio priklauso, kokio dydžio ir tipo inverterio jums reikia. Įsitikinkite, kad pasirinktas inverteris gali apdoroti saulės panelių nuolatinės srovės įvestį ir užtikrinti reikiamą kintamosios srovės išėjimą jūsų namuose ar įmonėje.
  • Saulės kolektorių tipas: skirtingų tipų saulės moduliams gali reikėti skirtingų tipų inverterių. Pavyzdžiui, kai kuriems saulės moduliams gali reikėti mikroinverterių, o kitiems geriausiai tinka styginis inverteris.
  • Efektyvumas: ieškokite inverterių, kurių naudingumo koeficientas yra didelis, nes jie daugiau saulės modulių gaminamos nuolatinės srovės elektros energijos pavers tinkama naudoti kintamosios srovės elektra.
  • Stebėsena ir valdymas: rinkitės inverterį su stebėjimo ir valdymo funkcijomis, kad galėtumėte stebėti savo saulės energijos sistemos veikimą ir prireikus koreguoti nustatymus.
  • Garantija: įsitikinkite, kad pasirinktas inverteris turi gerą garantiją, nes tai yra svarbus saulės sistemos komponentas, kuris turėtų tarnauti daugelį metų.
  • Kaina: apsvarstykite inverterio kainą ir ją palyginkite su jo funkcijomis ir našumu, kad rastumėte geriausią jūsų biudžetą atitinkantį variantą.

Atsižvelgdami į šiuos veiksnius, galite pasirinkti tinkamą saulės elektrinės inverterį, kuris patenkins jūsų energijos poreikius ir ilgus metus užtikrins patikimą veikimą.

Kokia yra saulės jėgainės inverterio kaina?

Vidutinio dydžio inverterių kaina paprastai svyruoja nuo 1000 iki 1500 eurų. Tačiau kaina gali greitai išaugti, kai įrenginys tampa didesnis ir galingesnis.

Dažniausiai, įtampos keitiklis – inverteris sudaro apie 20-30 proc. saulės elektrinės vertės. Tiksli inverterio kaina priklauso nuo gaminojo, inverterio konfigūracijos bei inverterio kainos klasės segmento.

Pavyzdžiui, 5 kW inverterio SofarSolar kainos rinkoje svyruoja nuo 1000 Eur iki 1100 Eur. O galingesnių inverterių kainos svyruoja nuo 1500 Eur iki 2500 Eur.

Taigi, saulės inverteris yra svarbi saulės energijos sistemos sudedamoji dalis. Pagrindinė jo funkcija – saulės modulių generuojamą nuolatinę srovę paversti tinkama naudoti kintama elektros energija, kurią galima naudoti buitiniuose prietaisuose arba tiekti į elektros tinklą. Saulės inverteriai gali būti naudojami įvairiose vietose – nuo gyvenamųjų namų iki komercinių pastatų ir net atokiose vietovėse, kur nėra tradicinių energijos šaltinių.

Šis įrašas paskelbtas kategorijoje Namai.